Asociace RBE02

Carici rostratae-Drepanocladetum fluitantis Hadač et Váňa 1967

Vegetace šlenků v mělkých částech horských vrchovišť

nové hledání

Struktura a druhové složení. Typické porosty této asociace jsou druhově chudé: obsahují zpravidla jen 1–5 druhů cévnatých rostlin a 1–3 druhy mechorostů na ploše 2–16 m². V bylinném patře dominuje ostřice zobánkatá (Carex rostrata), kterou může doprovázet suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium) nebo ostřice bahenní (Carex limosa). Okrajově vstupují do porostů i druhy přechodových rašelinišť, jako jsou Carex canescens, C. echinata a Juncus filiformis. Mechové patro je tvořeno nejčastěji druhem Warnstorfia fluitans, ale jako subdominanty se vyskytují také Sphagnum cuspidatum a S. majus. Porosty mají řídké bylinné patro, zatímco mechorosty mohou pokrývat téměř celou plochu šlenku.

Stanoviště. Porosty této asociace osídlují jezírka a tůňky okrajových částí vrchovišť (laggů), kde malá mocnost rašeliny umožňuje, aby na minerály a živiny náročnější Carex rostrata kořenila pod vrstvou rašeliny v minerálním podloží. Naopak mechorosty a mělce kořenící byliny rostou v oligotrofním až dystrofním prostředí, podobném šlenkům na hluboké rašelině. Na minerálním dně tůněk se hromadí vodní sediment dy, voda stagnuje, je dystrofní a má silně kyselou reakci (Rybníček in Rybníček et al. 1984: 15–68).

Dynamika a management. Tato vegetace představuje iniciální stadium vývoje vrchoviště, které s přibývající mocností organogenního sedimentu postupnou sukcesí přechází v asociaci Drepanoclado fluitantis-Caricetum limosae. Prostorově navazuje na vrchovištní společenstva třídy Oxycocco-Sphagnetea. Jako primární edaficky podmíněná vegetace s azonálním výskytem nevyžaduje pro svoji existenci žádný lidský zásah, pokud se uměle nenaruší vodní režim na vrchovišti.

Variabilita. Vegetace mělkých šlenků s Carex rostrata je díky malé druhové bohatosti málo variabilní. I když se mohou v mechovém patře střídat jako dominanty Sphagnum cuspidatum, S. majus a Warnstorfia fluitans, většinou se všechny tři druhy vyskytují společně.

Hospodářský význam a ohrožení. Tato asociace se vyskytuje pouze v horách, takže není příliš ohrožena těžbou rašeliny. V minulosti byla, podobně jako asociace Drepanoclado fluitantis-Caricetum limosae, postižena imisemi. Bývá také mechanicky narušována a eutrofizována přemnoženou jelení zvěří a ovlivňována leteckým vápněním.

Citace: Hájek M. & Hájková P. (2011): Carici rostratae-Drepanocladetum fluitantis Hadač et Váňa 1967. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 3. Vodní a mokřadní vegetace [Vegetation of the Czech Republic 3. Aquatic and wetland vegetation], p. 700–701, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.