Asociace TDF14

Chaerophyllo hirsuti-Filipenduletum ulmariae Niemann et al. 1973

Horská vlhká tužebníková lada s krabilicí chlupatou

nové hledání

Struktura a druhové složení. Jde o vysokobylinné porosty s dominantním tužebníkem jilmovým (Filipendula ulmaria), vysoké zpravidla asi 1,5 m. V nižším bylinném patře se jako subdominanty často uplatňují další širokolisté byliny, nejčastěji krabilice chlupatá (Chaerophyllum hirsutum). Místy se výrazně uplatňují také Cirsium heterophyllum a Scirpus sylvaticus. Porosty jsou díky vícevrstevné struktuře velmi husté a jejich pokryvnost dosahuje až 100 %. Luční druhy třídy Molinio-Arrhenatheretea jsou v nich zastoupeny omezeně, a porosty proto obsahují zpravidla jen 15–20 druhů cévnatých rostlin na ploše 16–25 m². Stejně tak je nevýrazně vyvinuto mechové patro, omezené nedostatkem světla.

Stanoviště. Chaerophyllo-Filipenduletum se podobně jako Chaerophyllo hirsuti-Calthetum palustris vyskytuje v chladnějších a vlhčích oblastech než jiné asociace svazu Calthion palustris. Vytváří rozsáhlé porosty na pramenných svazích nebo lemové porosty podél podhorských a horských potoků. Půdy jsou pod stálým vlivem proudící vody, která přináší živiny. Ve svrchní části profilu jsou však provzdušněné, zatímco v spodních částech oglejené a kamenité. Půdní reakce je většinou kyselá (Balátová-Tuláčková in Rybníček et al. 1984).

Dynamika a management. Tužebníkové porosty s krabilicí chlupatou se nejčastěji vyvíjejí z horských vlhkých luk při dlouhodobějším ponechání ladem. Nahrazují nesečené porosty asociací Chaerophyllo hirsuti-Calthetum palustris, Polygono bistortae-Cirsietum heterophylli a Angelico sylvestris-Cirsietum palustris. Mohou se také vyvíjet přímo na místě smýcených olšin, v jejichž světlinách se druhy asociace Chaerophyllo-Filipenduletum často přirozeně vyskytují.

Variabilita. Variabilita této vegetace není velká a porosty se navzájem liší jen rozdílnými subdominantami. V literatuře je sice uváděno několik subasociací, ty však nejsou tak výrazné, aby je bylo možno vymezit pomocí diagnostických druhů.

Hospodářský význam a ohrožení. Tužebníkové porosty jsou téměř bez hospodářského významu, toto velmi produktivní společenstvo však slouží jako dobrý filtr splachů z polí, a ovlivňuje tak kvalitu podzemních vod.

Citace: Hájková P. & Hájek M. (2007): Chaerophyllo hirsuti-Filipenduletum ulmariae Niemann et al. 1973. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 1. Travinná a keříčková vegetace [Vegetation of the Czech Republic. 1. Grassland and Heathland Vegetation], p. 278–280, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.