Struktura a druhové složení. Asociaci tvoří maloplošné, rozvolněné i zapojené porosty borovice kleče (Pinus mugo), mezi nimiž místy rostou jednotlivé jeřáby ptačí (Sorbus aucuparia) a nižší jedinci smrku ztepilého (Picea abies). Ve vyšší vrstvě bylinného patra převládá zpravidla papratka horská (Athyrium distentifolium) nebo třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa), zatímco v jeho nižší vrstvě dominuje brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus). Charakteristický je výskyt vysokých subalpínských bylin, jako jsou Cicerbita alpina, Gentiana asclepiadea, Rumex arifolius, Senecio hercynicus a Veratrumalbum subsp. lobelianum, vzácněji i Adenostyles alliariae. Druhové bohatství cévnatých rostlin (15–20 druhů na plochách o velikosti 50–100 m2) je větší než u předchozí asociace, naopak mechové patro je vyvinuto méně než u jiných klečových porostů. Zpravidla dosahuje pokryvnosti do 30 % a vyskytují se v něm zejména běžné druhy jehličnatých lesů, jako je Dicranum scoparium, Hylocomium splendens, Plagiothecium undulatum a Pleurozium schreberi.
Stanoviště. Asociace se vyskytuje zejména na lavinových drahách a v závětrných polohách v krkonošských karech v nadmořské výšce 1100–1300 m. Nachází se obvykle na svazích o sklonu 15–35°, avšak spíš na konkávních tvarech reliéfu, kde se v zimě vytváří hluboká sněhová pokrývka vytrvávající poměrně dlouho do jara. Půdy jsou zpravidla rankery na zazemněných sutích. Jsou dobře zásobené protékající vodou a dekompoziční procesy v nich probíhají rychleji než u jiných klečových porostů, a proto se surový humus vytváří jen v omezené míře a živiny jsou dobře dostupné. Kontaktní vegetací jsou často porosty vysokých bylin třídy Mulgedio-Aconitetea.
Dynamika a management. Toto vzácné a u nás spíš jen fragmentárně vyvinuté společenstvo se vyskytuje v karech a na místech, která jsou ovlivněna tlakem plazivého sněhu nebo lavinami. V menších nadmořských výškách v dolní části karů pohyby sněhu blokují sukcesi smrčin, čímž umožňují vývoj této vegetace. I když jsou porosty sněhem do určité míry narušovány, jsou pravděpodobně dlouhodobě stabilní a nevyžadují žádný management.
Hospodářský význam a ohrožení. Tato vegetace zadržuje vodu a omezuje erozi na svazích, vzhledem ke svému vzácnému výskytu však nemá velký význam. Existující porosty se nacházejí v chráněných územích a nejsou bezpřostředně ohroženy.