Struktura a druhové složení. Tato asociace sdružuje zapojené nebo téměř zapojené suché trávníky s dominantní kostřavou walliskou (Festuca valesiaca) a v některých porostech také s hojně zastoupeným ovsířem lučním (Avenula pratensis). Vyskytují se v nich acidofilní a psamofilní druhy, jako je Agrostis vinealis, Armeria vulgaris subsp. vulgaris, Jasione montana, Rumex acetosella a Trifolium arvense. Kromě těchto druhů jsou hojně zastoupeny teplomilné druhy suchých trávníků, např. Artemisia campestris, Asperula cynanchica, Dianthus carthusianorum s. l., Eryngium campestre a Potentilla arenaria. V porostech se zpravidla vyskytuje 25–40 druhů cévnatých rostlin na ploše 16–25 m². Bohatě je vyvinuto mechové patro, ve kterém se vyskytují acidotolerantní mechy (např. Ceratodon purpureus, Hypnum cupressiforme s. l. a Polytrichum piliferum) a keříčkovité, případně i lupenité lišejníky, nejčastěji Cladonia foliacea a C. rangiformis.
Stanoviště. Avenulo-Festucetum valesiacae se vyskytuje na mírných svazích o sklonu do 20° nebo i na rovinatých terénech na minerálně chudých substrátech. Zpravidla jde o menší pahorky roztroušené v polích. Půda je nejčastěji mělký ranker o hloubce 10–25 cm, který se vyvíjí na granitoidech nebo rule, vzácněji také na terasových píscích a štěrcích, případně jde o pararendzinu na povrchově odvápněných slepencích. Půdní pH se pohybuje nejčastěji v rozmezí 5,3–6,7 a sorpční komplex je slabě až středně nasycený (Chytrý et al. 1997). Tato vegetace se vyvíjí jen v suchých oblastech s ročními srážkovými úhrny kolem 550 mm nebo méně, zatímco ve srážkově bohatších oblastech se na podobných půdách vyskytují mezofilnější porosty asociace Potentillo heptaphyllae-Festucetum rupicolae.
Dynamika a management. Jde o sekundární vegetaci vznikou pod vlivem dlouhodobé pastvy na místě původních teplomilných doubrav. Všechny lokality se nacházejí v převážně bezlesé starosídelní oblasti, z čehož lze usuzovat na jejich odlesnění už v neolitu. Vzhledem k nízké produktivitě sloužily tyto trávníky k extenzivní pastvě méně náročného dobytka, zejména ovcí. Po ukončení pastvy byly porosty po několik desetiletí poměrně stabilní, dnes se však do nich v důsledku akumulace dusíku postupně šíří konkurenčně silnější trávy, jako je Arrhenatherum elatius. K dlouhodobému udržení jejich diverzity je vhodné obnovit pastvu.
Hospodářský význam a ohrožení. Tyto suché trávníky byly tradičně využívány jako extenzivní pastviny. Dnes jsou ohroženy hlavně zarůstáním, výstavbou, zavážením odpadky a průnikem herbicidů a pesticidů z okolních polí, hlavně při letecké aplikaci.