Třída Festucetea vaginatae zahrnuje vegetaci písečných stepí, zpravidla s dominancí úzkolistých trsnatých trav kostřavy pochvaté (Festuca vaginata), smělku sivého (Koeleria glauca) a ve východní Evropě kostřavy Festuca beckeri. Na rozdíl od psamofilních trávníků třídy Koelerio-Corynephoretea jde o druhově bohatá společenstva, ve kterých zpravidla chybějí druhy atlantského a subatlantského rozšíření a převládají kontinentální stepní druhy, ve střední Evropě např. Gypsophila fastigiata, Helichrysum arenarium a Stipa borysthenica. Dominantní životní formou jsou hemikryptofyty, které mají hluboký kořenový systém jako adaptaci na růst v silně vysychavých písčitých půdách. Výrazné zastoupení mají také jarní efemérní jednoletky, mechy a lišejníky.
Tato vegetace se vyskytuje na píscích v oblastech s výrazně kontinentálním klimatem, s teplými a suchými léty. Osídluje málo zpevněné písečné přesypy a duny s různým obsahem výměnných kationtů, od kyselých přes neutrální po bazické. Mikroklimaticky jde o extrémní prostředí, kde se povrch substrátu za slunných jarních a letních dnů silně zahřívá. Vlhkost se udržuje jen krátkou dobu po deštích, a rostliny tak často trpí stresem ze sucha. Významným ekologickým faktorem je rovněž přesypávání rostlin pískem a naopak odfoukávání písku od kořenů.
Kontinentální písečné stepi třídy Festucetea vaginatae jsou původní vegetací ve stepní a lesostepní zóně Ukrajiny a jižního Ruska (Vicherek 1972) a patrně také v centrální části Velké Uherské nížiny. Ve srážkově bohatších územích, jako je okraj panonské oblasti na jižní Moravě, se tato vegetace udržuje jen jako sekundární na člověkem odlesněných místech.
Z oblasti svého nejhojnějšího rozšíření ve stepích a lesostepích východní Evropy a západní Sibiře vyznívá vegetace třídy Festucetea vaginatae do střední Evropy, kde však směrem na západ postupně ubývají kontinentální druhy. Jedna skupina společenstev, zahrnovaná do svazu Koelerion glaucae, se sarmatskými druhy Astragalus arenarius, Dianthus arenarius, Festuca psammophila, Jurinea cyanoides aj., se vyskytuje na relativně bazických píscích v Polsku a východním Německu a také v izolované západoněmecké enklávě ve středním Porýní (Volk 1931, Korneck 1974). Tyto druhy se u nás vzácně objevují na polabských písčinách ve vegetaci, která je spíše bližší svazu Corynephorion canescentis (asociace Festuco psammophilae-Koelerietum glaucae). Druhá skupina společenstev, tvořící svaz Festucion vaginatae, obsahuje panonské nebo ponticko-panonské druhy, např. Alyssum tortuosum, Dianthus serotinus, Erysimum canum, Euphorbia seguieriana, Festuca vaginata a Secale sylvestre. Tato skupina společenstev je typická pro panonskou pánev (Kojić et al. 1998, Borhidi 2003) a směrem na severozápad zasahuje na jižní a jihozápadní Slovensko (Šmarda 1953, Stanová in Valachovič et al. 1995: 119–127), na Moravské pole ve východní části Dolních Rakous (Mucina & Kolbek in Mucina et al. 1993a: 420–492) a na Hodonínsko a Bzenecko. Společenstva třídy Festucetea vaginatae jsou však udávána také např. z Kosova (Rexhepi 1994).
Třída Festucetea vaginatae je fytocenologicky poměrně málo probádána, protože největší diverzita kontinenální psamofytní vegetace je ve stepích a lesostepích východní Evropy, odkud je dosud k dispozici málo údajů. Někteří středoevropští autoři jí proto nepřisuzují statut samostatné třídy, ale navrhují sloučení např. s třídou Festuco-Brometea vzhledem k přesahu některých druhů suchých trávníků na písčiny (Mucina & Kolbek in Mucina et al. 1993a: 420–492, Mucina 1997a) nebo s třídou Koelerio-Corynephoretea vzhledem k podobnému stanovišti (Borhidi 2003).