Struktura a druhové složení. Skalní alpínská vřesoviště s dominantní šichou oboupohlavnou (Empetrum hermaphroditum), doprovázenou brusnicemi (Vaccinium myrtillus a V. vitis-idaea). Vedle keříčků se zpravidla vyskytují traviny Avenella flexuosa a Juncus trifidus. Porosty jsou druhově chudé, zpravidla s 5–10 druhy cévnatých rostlin na ploše 16–25 m², a ne zcela zapojené. V mezerách mezi keříčky a v jejich polykormonech se vyskytují lišejníky a mechorosty, hojněji např. Cetraria islandica a Polytrichum piliferum, řidčeji další zástupci rodu Cetraria a druhy rodu Cladonia.
Stanoviště. Alpínská vřesoviště s šichou patří mezi vzácná maloplošná společenstva vyskytující se v alpínském stupni hor v nadmořských výškách kolem 1300 m. Zpravidla jde o hrany izolovaných skalních útvarů, okraje suťových polí a skalních výchozů. Podobně jako u alpínských vřesovišť panují na těchto stanovištích extrémní klimatické a půdní poměry. Stanoviště jsou silně ovlivňována erozními a vysoušecími účinky větru a na skalním podloží se vyvíjejí mělké, kamenité, vysychavé půdy, v zimě silně ovlivňované mrazem.
Dynamika a management. Skalní alpínská vřesoviště s šichou jsou přirozeným typem vegetace, který je dlouhodobě stabilní díky extrémními půdním a klimatickým podmínkám.
Hospodářský význam a ohrožení. Pro svoji vzácnost a maloplošný výskyt nebyla tato vegetace nikdy hospodářsky významná. Je ohrožena obohacováním o živiny z atmosférických imisí, které podporuje šíření trav a ústup keříčků.