Asociace THA03

Sedo albi-Allietum montani Klika 1939

Skalní vegetace s česnekem šerým horským

nové hledání

Struktura a druhové složení. Sedo-Allietum je vegetace skalních terásek s dominantním česnekem šerým horským (Allium senescens subsp. montanum), který zpravidla doprovází sukulentní chamaefyt rozchodník bílý (Sedum album). V porostech se dále uplatňují různé vytrvalé teplomilné druhy, jako je Centaurea stoebe, Potentilla arenaria a Seseli osseum. Počet druhů cévnatých rostlin kolísá v rozmezí 15–30 na ploše 16–25 m². Často bývají zastoupeny mechorosty, zejména pleurokarpní Thuidium abietinum a akrokarpní Polytrichum piliferum.

Stanoviště. Jde o společenstvo skalnatých svahů, vyskytující se na teráskách, mírně ukloněných skalních stupních i v úžlabí skalních rozsedlin o sklonu do 70°. Skála je na těchto místech zpravidla zvětralá a vytváří se na ní mělká vrstva půdy, která je zadržována mezi trsy dominantního druhu. Někdy jde také o akumulace drobnozrnné suti na úpatí skal nebo na teráskách. Geologickým podkladem jsou nejčastěji bazické silikátové horniny (např. amfibolit, spilit a čedič), vápence, krystalické vápence nebo proterozoické břidlice. V teplejších oblastech se může společenstvo vyskytovat i na minerálně chudších horninách, jako je rula, žula nebo porfyrit, pokud je jejich povrch silněji zvětralý. Kolbek (1979) uvádí z lokalit ve středních a severních Čechách pH půdy 5,6–7,9.

Dynamika a management. Jde většinou o přirozené, dlouhodobě stabilní společenstvo skalnatých svahů, které díky učinkům eroze na strmých svazích jen velmi pomalu přechází do zapojenější travinné nebo křovinné vegetace. Může však vznikat i druhotně na sutích a skalních teráskách v lomech.

Variabilita. Variabilita druhového složení je dána hlavně rozdílem mezi lokalitami obklopenými lesem a křovinami, ve kterých se uplatňují různé lemové druhy, a mezi lokalitami obklopenými spíše nelesními biotopy, zejména suchými trávníky. Rozlišujeme dvě varianty:

Varianta Vincetoxicum hirundinaria (THA03a) s diagnostickými druhy Anthericum ramosum, Genista tinctoria, Geranium sanguineum, Polygonatum odoratum a Vincetoxicum hirundinaria se často vyskytuje v blízkosti lesa nebo na mírně zastíněných místech. Její druhové složení je přechodné k vegetaci svazu Geranion sanguinei.

Varianta Koeleria macrantha (THA03b) s diagnostickými druhy Centaurea stoebe, Euphorbia cyparissias, Galium glaucum, Jovibarba globifera subsp. globifera, Koeleria macrantha a Potentilla arenaria zahrnuje porosty spíše vzdálené od lesa, rostoucí na výslunných skalnatých svazích s mělčí půdou.

Hospodářský význam a ohrožení. Porosty asociace Sedo-Allietum mají význam pro protierozní ochranu půdy na strmých svazích a jako biotop vzácných druhů rostlin. Zpravidla nejsou ohroženy, s výjimkou lomové těžby kamene, horolezectví a silnějšího sešlapu v okolí turistických vyhlídek.

Citace: Chytrý M. (2007): Sedo albi-Allietum montani Klika 1939. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 1. Travinná a keříčková vegetace [Vegetation of the Czech Republic. 1. Grassland and Heathland Vegetation], p. 382–384, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.