Asociace THI01

Trifolio medii-Agrimonietum eupatoriae Müller 1962

Lemy s jetelem prostředním

nové hledání

Struktura a druhové složení. Lemy s jetelem prostředním (Trifolium medium) jsou bylinná společenstva s vysokou pokryvností bylinného patra, která jen vzácně klesá pod 85 %. Porosty jsou středně druhově bohaté, obvykle s 20–25 druhy cévnatých rostlin na ploše 16–25 m². Druhovým složením jsou blízké vegetaci svazů Arrhenatherion elatioris, Bromion erecti nebo Cirsio-Brachypodion pinnati, odlišují se však dominancí druhu Trifolium medium. Z životních forem naprosto převládají hemikryptofyty. Pokryvnosti keřového a mechového patra pouze vzácně přesahují 20 %.

Stanoviště. Asociace se vyskytuje v pahorkatinách a podhůřích, převážně v teplé a mírně teplé klimatické oblasti s ojedinělým přesahem do oblasti chladné. V teplejších oblastech se projevuje letní sucho, porosty však rostou na místech s vyšší vlhkostí. Nejčastěji se vyskytují na rovinách a mírných svazích, vzácněji i na strmých svazích. Nebyla zjištěna žádná závislost ani na orientaci ke světovým stranám, ani na geologickém podkladu. Stanoviště jsou obvykle částečně zastíněná; často jde o křovinaté meze podél cest, vzácněji se však porosty vyskytují i na otevřené ploše.

Dynamika a management. Existence společenstva je podmíněna činností člověka. Porosty často vznikají z původních luk po opuštění nebo se vyvíjejí na jejich nesečených okrajích. Často jde o přechodné stadium před sukcesí křovin nebo stromových porostů. Nejvíce proto vyhovuje management zaměřený na odstraňování dřevin, který příliš nenarušuje bylinné patro.

Variabilita. Asociace Trifolio-Agrimonietum je dosti proměnlivá a zahraniční autoři popisují více subasociací. V České republice rozlišujeme dvě hlavní varianty:

Varianta Fragaria viridis (THI01a) s diagnostickými druhy Agrimonia eupatoria, Brachypodium pinnatum, Clinopodium vulgare, Euphorbia cyparissias, Fragaria viridis a Viola hirta osídluje bázemi bohatší půdy v teplejších oblastech.

Varianta Agrostis capillaris (THI01b) s diagnostickými druhy Agrostis capillaris, Centaurea jacea, Festuca rubra agg., Genista tinctoria, Phleum pratense a Stellaria graminea roste na bázemi chudých stanovištích.

Hospodářský význam a ohrožení. Společenstvo není ekonomicky významné. Většina porostů není ani ochranářsky zajímavá, výjimkou však mohou být některé druhově bohatší porosty z teplejších oblastí a vápnitých podkladů. Porosty jsou silně ohroženy zarůstáním, zároveň se však šíří na nová místa na opuštěných loukách.

Citace: Hoffmann A. (2007): Trifolio medii-Agrimonietum eupatoriae Müller 1962. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 1. Travinná a keříčková vegetace [Vegetation of the Czech Republic. 1. Grassland and Heathland Vegetation], p. 467–468, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.