Struktura a druhové složení. Porosty této asociace mají nápadnou strukturu tvořenou velkými trsy ostřice odchylné (Carex appropinquata), které mohou být až 35 cm vysoké (Balátová-Tuláčková 1978). Mezi nimi nacházejí prostor i jiné druhy vysokých ostřic (např. Carex acutiformis, C. diandra a C. rostrata, vzácněji i C. acuta) a další druhy rákosin a ostřicových porostů. Někdy bývá přítomna i nižší vrstva bylinného patra tvořená druhy Menyanthes trifoliata a Potentilla palustris. V rámci svazu Magno-Caricion elatae jsou porosty této asociace poměrně druhově bohaté. Jednotlivé porosty se však značně liší druhovou bohatostí, která kolísá od 15 do 25 druhů na ploše 12–30 m². Podobně jako v porostech ostatních asociací svazu Magno-Caricion elatae se zde pravidelně vyskytují Equisetum fluviatile, Galium palustre agg., Lysimachia vulgaris, Lythrum salicaria a Phragmites australis. Z mechorostů může dominovat Drepanocladus aduncus (Aszód 1935), který je typický pro zaplavovaná stanoviště. Slatiništní druhy a druhy vlhkých luk rostou především na bultech Carex appropinquata (Balátová-Tuláčková 1972); jsou to např. Caltha palustris, Carex nigra, Valeriana dioica a z mechorostů Bryum pseudotriquetrum a Calliergonella cuspidata.
Stanoviště. Asociace se u nás vyskytuje v litorálech mezotrofních rybníků, odvodňovacích kanálech a mělkých terénních sníženinách ve slatiništích (Balátová-Tuláčková 1978). Charakteristický je vyrovnaný vodní režim: záplavy jsou vzácné a po většinu roku je vodní hladina blízko povrchu půdy. Balátová-Tuláčková (1968) zaznamenala v letech 1964–1966 na slovenském Záhoří kolísání vodní hladiny od -14,5 cm do +14,5 cm. Díky vysoké hladině podzemní vody převládají redukční pochody a často dochází i k rašelinění. Půdním typem je organozem kyselé až neutrální reakce (Ambrož & Balátová-Tuláčková 1968, Balátová-Tuláčková 1978). U nás byla tato asociace zaznamenána v kolinním až submontánním stupni.
Dynamika a management. Pro existenci této vegetace není nutný pravidelný management. Dynamiku porostů určuje především výška hladiny podzemní vody a její kolísání během roku. Carex appropinquata může převládat nejen v asociaci Caricetum appropinquatae, ale i ve společenstvech svazu Calthion palustris, kde dochází k letnímu prosychání a obohacení o živiny, a ve společenstvech třídy Scheuchzerio palustris-Caricetea nigrae, kde nedochází k přeplavení a hromadí se více organického materiálu. V procesu zazemňování litorálu navazuje Caricetum appropinquatae na společenstva rákosin, ale někdy může být také iniciálním stadiem sukcese. Dále pak vývoj směřuje k vegetaci třídy Scheuchzerio palustris-Caricetea nigrae, která na Caricetum appropinquatae navazuje často také prostorově.
Hospodářský význam a ohrožení. Přímý hospodářský význam tato vegetace nemá, podílí se však na zadržování vody v krajině a v litorálech rybníků napomáhá přirozenému čištění vody. Podobně jako ostatní asociace svazu Magno-Caricion elatae je i Caricetum appropinquatae u nás vzácným vegetačním typem s malým počtem lokalit.