Asociace RBA06

Eleocharitetum quinqueflorae Lüdi 1921

Iniciální sukcesní stadia vápnitých slatinišť s bahničkou chudokvětou

nové hledání

Struktura a druhové složení. Asociace představuje iniciální sukcesní stadium vápnitých slatinišť s převažující bahničkou chudokvětou (Eleocharis quinqueflora). Spolu s ní může dominovat Blysmus compressus, Eleocharis uniglumis, Juncus articulatus, Triglochin palustris nebo ostřice ze skupiny Carex flava agg. Ostatní cévnaté rostliny jsou zastoupeny zejména dalšími druhy ostřic a jiných šáchorovitých rostlin. Mechové patro je vyvinuto různě v závislosti na vodním režimu a čase, který uplynul od poslední disturbance. Pokud je dobře vyvinuto, převládá v něm zejména Scorpidium cossonii nebo Palustriella commutata (Dítě et al. 2006). Submerzně se v tůňkách mohou vyskytovat parožnatky (Chara spp.), případně bublinatky (Utricularia spp.). Porosty jsou většinou druhově chudé; nejčastěji se v nich nachází 10–20 druhů cévnatých rostlin a 1–5 druhů mechorostů na ploše o velikosti kolem 16 m².

Stanoviště. Asociaci nacházíme většinou jako maloplošné společenstvo v komplexech jiných typů vápnitých slatinišť nebo i na větších plochách jako iniciální sukcesní stadium po disturbanci, která nebyla spojena s eutrofizací nebo odvodněním. Tato sukcesní stadia mohou trvat krátkodobě a zase zaniknout, například po silném jednorázovén narušení zvěří, anebo se pravidelně opakovat na sesuvech a v okolí vápnitých potoků a stružek. Asociaci nacházíme někdy i na nenarušovaných místech, kde je vegetace druhově ochuzena z jiných důvodů, například v malých tůňkách na slatinách nebo na vývěrech minerálních vod. Oproti společenstvům s bublinatkami z třídy Littorelletea uniflorae jsou stanoviště této asociace charakteristická větší vápnitostí a proudící okysličenou vodou (Rybníček in Rybníček et al. 1984: 15–68, Dítě et al. 2006).

Dynamika a management. Asociace je iniciálním společenstvem vápnitých slatinišť. Vzniká buď zazemňováním mělkých tůněk a nově vzniklých vývěrů podzemní vody, nebo po mechanickém narušení jiných typů vápnitých slatinišť zvěří či při zemědělské a lesnické činnosti. Vzácně se může vyskytovat jako dlouhodobě blokované sukcesní stadium na minerálně extrémně bohatých stanovištích. Další sukcesní vývoj směřuje nejčastěji k jiným společenstvům svazu Caricion davallianae. Porosty této asociace nejsou v České republice ovlivňovány žádnou cílenou péčí ze strany ochrany přírody.

Hospodářský význam a ohrožení. Společenstvo nemá v České republice žádný hospodářský význam, vyskytují se v něm však ohrožené druhy flóry a fauny. Je ohroženo všeobecným zánikem vápnitých slatinišť, k němuž přispívá odvodnění, eutrofizace krajiny a přímé ničení lokalit při stavebních aktivitách.

Citace: Hájek M. & Hájková P. (2011): Eleocharitetum quinqueflorae Lüdi 1921. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 3. Vodní a mokřadní vegetace [Vegetation of the Czech Republic 3. Aquatic and wetland vegetation], p. 639–641, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.